1590WDDFLBK | Hammond
Aluminum die cast enclosure, (L x W x H) 188 x 120 x 37 mm, black (RAL 9005), IP65, 1590WDDFLBK
Order No.: 61H2791
EAN: 4099889534696
MPN:
1590WDDFLBK
Series: 1590W FL
1590WDDFLBK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 21 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Die Cast Enclosure, 1590WDDFLBK, Hammond
Features
  • Rugged, diecast aluminum alloy (tough - yet easy to machine), electronic instrument enclosure.
  • Unpainted version is vibra finished for a smooth surface with no sharp edges.
Technical specifications
Filter Property Value
Material aluminum
Length 188 mm
Width 120 mm
Height 37 mm