1590WBB2FL | Hammond
Aluminum die cast enclosure, (L x W x H) 119 x 94 x 38 mm, natural, IP65, 1590WBB2FL
Order No.: 61H2775
EAN: 4099889534535
MPN:
1590WBB2FL
Series: 1590W FL
1590WBB2FL Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 16 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Die Cast Enclosure, 1590WBB2FL, Hammond
Features
  • Rugged, diecast aluminum alloy (tough - yet easy to machine), electronic instrument enclosure.
  • Unpainted version is vibra finished for a smooth surface with no sharp edges.
Technical specifications
Filter Property Value
Material aluminum
Length 119 mm
Width 94 mm
Height 38 mm