HE1ANP12J | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O), 12 V (DC), 75 Ω, 30 A, 277 V (AC), monostable, HE1ANP12J
Order No.: 34G8540
EAN: 4099889406078
MPN:
HE1ANP12J
HE1AN-P-DC12V
Series: HE
HE1ANP12J Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
100 pcs.
Power relay, HE1ANP12J, PANASONIC
Features
  • Excellent resistance to contact welding
  • High-capacity and long life
  • Excellent surge resistance
Applications
  • Office equipment
  • Industrial equipment
  • Home appliances
  • Stereo systems
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 30 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 75 Ω
Switching Voltage (AC) 277 V