HE1AN240ACJ | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O), 24 V (DC), 240 V (AC), 30 A, 277 V (AC), monostable, HE1AN240ACJ
Order No.: 31G133
EAN: 4099889397048
MPN:
HE1AN240ACJ
HE1AN-AC240V
Series: HE
HE1AN240ACJ Panasonic Industrial Relays Image 1
HE1AN240ACJ Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Power relay, type Panasonic HE.
Compact mains disconnect relay for DC and AC voltage. With plug or screw terminals. High dielectric strength (10000 V); Contact type: 1 NO or 2 NO. Contact material: AgSnO2. Switching voltage: max. 277 VAC/30 VDC. Switching current: max. 30 A (1 NO) or 25 A (2 NO). Breaking capacity: max. 8310 VA (1 NO) or 6925 VA (2 NO). Contact resistance: max. 100 mohm. Coil power: 1.92 W (12 and 24 VDC) or 2.6 VA (240 VAC). Contact/coil dielectric strength: 5000 VRMS. Response time: max. 30 ms. Release time: max. 10 ms (12 and 24 VDC), 30 ms (240 VAC). Ambient temperatures: –50 to +55°C. Certifications: VDE, TÜV, UL, CSA.
With 1 x NO contact and tab terminals, type HE1aN-.
Technical attributes (type, rated voltage, response/release voltage. coil resistance (±10 %)): HE1aN-240V, 240 VAC, 140/36 VAC, 20800 ohm
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 30 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil voltage (AC) 240 V
Switching Voltage (AC) 277 V