HE1AN24J | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O), 24 V (DC), 300 Ω, 30 A, 277 V (AC), monostable, HE1AN24J
Order No.: 31G132
EAN: 4099889397031
MPN:
HE1AN24J
HE1AN-DC24V
Series: HE
HE1AN24J Panasonic Industrial Relays Image 1
HE1AN24J Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 21 pcs.
Subject to prior sale
1 pcs.
Power relay, type Panasonic HE.
Compact mains disconnect relay for DC and AC voltage. With plug or screw terminals. High dielectric strength (10000 V); Contact type: 1 NO or 2 NO. Contact material: AgSnO2. Switching voltage: max. 277 VAC/30 VDC. Switching current: max. 30 A (1 NO) or 25 A (2 NO). Breaking capacity: max. 8310 VA (1 NO) or 6925 VA (2 NO). Contact resistance: max. 100 mohm. Coil power: 1.92 W (12 and 24 VDC) or 2.6 VA (240 VAC). Contact/coil dielectric strength: 5000 VRMS. Response time: max. 30 ms. Release time: max. 10 ms (12 and 24 VDC), 30 ms (240 VAC). Ambient temperatures: –50 to +55°C. Certifications: VDE, TÜV, UL, CSA.
With 1 x NO contact and tab terminals, type HE1aN-.
Technical attributes (type, rated voltage, response/release voltage. coil resistance (±10 %)): HE1aN-24V, 24 VDC, 16.8/2.4 VDC, 300 ohm
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 30 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 300 Ω
Switching Voltage (AC) 277 V