HE1AN12J | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O), 12 V (DC), 75 Ω, 30 A, 277 V (AC), monostable, HE1AN12J
Order No.: 31G131
EAN: 4099889397024
MPN:
HE1AN12J
HE1AN-DC12V
Series: HE
HE1AN12J Panasonic Industrial Relays Image 1
HE1AN12J Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Power relay, type Panasonic HE.
Compact mains disconnect relay for DC and AC voltage. With plug or screw terminals. High dielectric strength (10000 V); Contact type: 1 NO or 2 NO. Contact material: AgSnO2. Switching voltage: max. 277 VAC/30 VDC. Switching current: max. 30 A (1 NO) or 25 A (2 NO). Breaking capacity: max. 8310 VA (1 NO) or 6925 VA (2 NO). Contact resistance: max. 100 mohm. Coil power: 1.92 W (12 and 24 VDC) or 2.6 VA (240 VAC). Contact/coil dielectric strength: 5000 VRMS. Response time: max. 30 ms. Release time: max. 10 ms (12 and 24 VDC), 30 ms (240 VAC). Ambient temperatures: –50 to +55°C. Certifications: VDE, TÜV, UL, CSA.
With 1 x NO contact and tab terminals, type HE1aN-.
Technical attributes (type, rated voltage, response/release voltage. coil resistance (±10 %)): HE1aN-12V, 12 VDC, 8.4/1.2 VDC, 75 ohm
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 30 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 75 Ω
Switching Voltage (AC) 277 V