PIST-802M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 8000 µH, 0.26 A, PIST-802M-04
Order No.: 87D0651
MPN:
PIST-802M-04
Series: PIST
PIST-802M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-802M-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 8000 µH
DC current 0.26 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 8 Ω
Saturation current 0.6 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm