PIST-471M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 470 µH, 0.87 A, PIST-471M-04
Order No.: 87D0656
MPN:
PIST-471M-04
Series: PIST
PIST-471M-04 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-471M-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 470 µH
DC current 0.87 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.95 Ω
Saturation current 1.64 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm