PIST-302M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 3000 µH, 0.5 A, PIST-302M-04
Order No.: 87D0660
MPN:
PIST-302M-04
Series: PIST
PIST-302M-04 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-302M-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 3000 µH
DC current 0.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 3.5 Ω
Saturation current 0.9 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm