PIST-221M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 220 µH, 1.2 A, PIST-221M-04
Order No.: 87D0663
MPN:
PIST-221M-04
Series: PIST
PIST-221M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-221M-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 220 µH
DC current 1.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.34 Ω
Saturation current 3 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm