PIST-151M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 150 µH, 1.6 A, PIST-151M-04
Order No.: 87D0667
MPN:
PIST-151M-04
Series: PIST
PIST-151M-04 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-151M-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Product type power choke
Inductance 150 µH
DC current 1.6 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.22 Ω
Saturation current 3.6 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm