PIST-602M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 6000 µH, 0.3 A, PIST-602M-04
Order No.: 87D0654
MPN:
PIST-602M-04
Series: PIST
PIST-602M-04 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Power Inductor, PIST-602M-04, Fastron
SMD Power Inductor Terminal clip with lead-free tinned surface for SMT-Reflow soldering.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power choke
Inductance 6000 µH
DC current 0.3 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 6 Ω
Saturation current 0.7 A
Design SMD
Length 18.5 mm
Width 15.23 mm
Height 12 mm