HBCC-471J-02 | Fastron
RF choke, axial, 470 µH, 280 mA, HBCC-471J-02
Order No.: 74D3550
EAN: 4099889009859
MPN:
HBCC-471J-02
Series: HBCC
HBCC-471J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-471J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 110 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-471J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance
  • High Q value
Applications
  • Interference suppression
  • Communication
  • Automotive electronics
  • Lighting devices
Product type RF choke
Inductance 470 µH
DC current 280 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 2.5 Ω
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 12.8 mm