HBCC-1R5K-02 | Fastron
RF choke, axial, 1.5 µH, 2.1 A, HBCC-1R5K-02
Order No.: 74D3504
EAN: 4099889009675
MPN:
HBCC-1R5K-02
Series: HBCC
HBCC-1R5K-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-1R5K-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 502 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-1R5K-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Product type RF choke
Inductance 1.5 µH
DC current 2.1 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 100 mΩ
Measuring frequency 7.96 MHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 14.5 mm