HBCC-100K-02 | Fastron
RF choke, axial, 10 µH, 1.4 A, HBCC-100K-02
Order No.: 74D3516
EAN: 4099889009736
MPN:
HBCC-100K-02
Series: HBCC
HBCC-100K-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-100K-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 202 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-100K-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 10 µH
DC current 1.4 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 220 mΩ
Measuring frequency 2.52 MHz
Quality Q Q 60
Design axial
Length 14.5 mm