HBCC-1R2K-02 | Fastron
RF choke, axial, 1.2 µH, 2.15 A, HBCC-1R2K-02
Order No.: 74D3502
EAN: 4099889009668
MPN:
HBCC-1R2K-02
Series: HBCC
HBCC-1R2K-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-1R2K-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-1R2K-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Product type RF choke
Inductance 1.2 µH
DC current 2.15 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 90 mΩ
Measuring frequency 7.96 MHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 14.5 mm