HBCC-2R7K-02 | Fastron
RF choke, axial, 2.7 µH, 1.8 A, HBCC-2R7K-02
Order No.: 74D3508
EAN: 4099889009699
MPN:
HBCC-2R7K-02
Series: HBCC
HBCC-2R7K-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-2R7K-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-2R7K-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 2.7 µH
DC current 1.8 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 120 mΩ
Measuring frequency 7.96 MHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 14.5 mm