HBCC-390J-02 | Fastron
RF choke, axial, 39 µH, 850 mA, HBCC-390J-02
Order No.: 74D3528
EAN: 4099889009781
MPN:
HBCC-390J-02
Series: HBCC
HBCC-390J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-390J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 500 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-390J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Product type RF choke
Inductance 39 µH
DC current 850 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 470 mΩ
Measuring frequency 2.52 MHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 12.8 mm