HBCC-181J-02 | Fastron
RF choke, axial, 180 µH, 450 mA, HBCC-181J-02
Order No.: 74D3544
EAN: 4099889009835
MPN:
HBCC-181J-02
Series: HBCC
HBCC-181J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-181J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-181J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance
  • High Q value
Applications
  • Interference suppression
  • Communication
  • Automotive electronics
  • Lighting devices
Product type RF choke
Inductance 180 µH
DC current 450 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 1.4 Ω
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 50
Design axial
Length 12.8 mm