HBCC-120K-02 | Fastron
RF choke, axial, 12 µH, 1.3 A, HBCC-120K-02
Order No.: 74D3518
EAN: 4099889009743
MPN:
HBCC-120K-02
Series: HBCC
HBCC-120K-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-120K-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-120K-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Product type RF choke
Inductance 12 µH
DC current 1.3 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 260 mΩ
Measuring frequency 2.52 MHz
Quality Q Q 60
Design axial
Length 14.5 mm