V10E42AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 68 V, 1500 A, 50 V (DC), 42 V (AC), 25 J, V10E42AUTO
Order No.: 74P6062
EAN: 4099891829278
MPN:
V10E42AUTO
Series: AUMOV
V10E42AUTO Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
6000 pcs.
Varistor, V10E42AUTO, Littelfuse
Features
  • Reduced footprint and volume required for voltage surge protection
  • Lead-free, halogen-free, and RoHS compliant
Applications
  • Body electronics systems
  • Powertrain systems
  • Infotainment system
  • Automotive control module protection
  • Motor or inductive load transient suppression
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 68 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 1500 A
Rated voltage (DC) 50 V
Rated voltage (AC) 42 V
Energy absorption 25 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C