VHBCC-561J-02 | Fastron
Choke, axial, 560 µH, 525 mA, VHBCC-561J-02
Order No.: 87D2259
MPN:
VHBCC-561J-02
Series: VHBCC
VHBCC-561J-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-561J-02, Fastron
Product type choke
Inductance 560 µH
DC current 525 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 2.3 Ω
Saturation current 610 mA
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 15
Design axial
Length 16 mm