HBCC-470J-02 | Fastron
RF choke, axial, 47 µH, 800 mA, HBCC-470J-02
Order No.: 74D3530
EAN: 4099889009798
MPN:
HBCC-470J-02
Series: HBCC
HBCC-470J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-470J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-470J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Product type RF choke
Inductance 47 µH
DC current 800 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 500 mΩ
Measuring frequency 2.52 MHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 12.8 mm