HBCC-102J-02 | Fastron
RF choke, axial, 1 mH, 200 mA, HBCC-102J-02
Order No.: 74D3556
EAN: 4099889009873
MPN:
HBCC-102J-02
Series: HBCC
HBCC-102J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
HBCC-102J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
RF inductor, HBCC-102J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance
  • High Q value
Applications
  • Interference suppression
  • Communication
  • Automotive electronics
  • Lighting devices
Product type RF choke
Inductance 1 mH
DC current 200 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 3.8 Ω
Measuring frequency 252 kHz
Quality Q Q 60
Design axial
Length 12.8 mm