V20X230E | Littelfuse
Varistor, radial, VV 360 V, 15000 A, 300 V (DC), 230 V (AC), 360 J, V20X230E
Order No.: 74P7071
EAN: 4099891839369
MPN:
V20X230E
Series: Xtreme
V20X230E Littelfuse Varistors
2400 pcs.
Varistor, V20X230E, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 360 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 15000 A
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 230 V
Energy absorption 360 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C