V20X150E | Littelfuse
Varistor, radial, VV 240 V, 15000 A, 200 V (DC), 150 V (AC), 240 J, V20X150E
Order No.: 74P7067
EAN: 4099891839321
MPN:
V20X150E
Series: Xtreme
V20X150E Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
3000 pcs.
Varistor, V20X150E, Littelfuse
Features
  • High operating temperature
  • RoHS compliant, Halogen-free, and Pb-free
  • Environment-friendly
Applications
  • Home appliance
  • Outdoor LED lighting driver/power supply
  • Switch Mode Power Supply
  • Ground Fault Circuit Interrupter
  • Smart E-Meter
  • Home automation and security system: fire alarm, smoke detector
Design radial
Varistor Voltage Type 240 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 15000 A
Rated voltage (DC) 200 V
Rated voltage (AC) 150 V
Energy absorption 240 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C