V20X195E | Littelfuse
Varistor, radial, VV 300 V, 15000 A, 250 V (DC), 195 V (AC), 300 J, V20X195E
Order No.: 74P7069
EAN: 4099891839345
MPN:
V20X195E
Series: Xtreme
V20X195E Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
2400 pcs.
Varistor, V20X195E, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 300 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 15000 A
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 195 V
Energy absorption 300 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C