V20X420E | Littelfuse
Varistor, radial, VV 680 V, 15000 A, 560 V (DC), 420 V (AC), 546 J, V20X420E
Order No.: 74P7079
EAN: 4099891839444
MPN:
V20X420E
Series: Xtreme
V20X420E Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
2400 pcs.
Varistor, V20X420E, Littelfuse
Features
  • High operating temperature
  • RoHS compliant, Halogen-free, and Pb-free
  • Environment-friendly
Applications
  • Home appliance
  • Outdoor LED lighting driver/power supply
  • Switch Mode Power Supply
  • Ground Fault Circuit Interrupter
  • Smart E-Meter
  • Home automation and security system: fire alarm, smoke detector
Design radial
Varistor Voltage Type 680 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 15000 A
Rated voltage (DC) 560 V
Rated voltage (AC) 420 V
Energy absorption 546 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C