V20X130E | Littelfuse
Varistor, radial, VV 205 V, 15000 A, 170 V (DC), 130 V (AC), 200 J, V20X130E
Order No.: 74P7065
EAN: 4099891839307
MPN:
V20X130E
Series: Xtreme
V20X130E Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
3000 pcs.
Varistor, V20X130E, Littelfuse
Features
  • High operating temperature
  • RoHS compliant, Halogen-free, and Pb-free
  • Environment-friendly
Applications
  • Home appliance
  • Outdoor LED lighting driver/power supply
  • Switch Mode Power Supply
  • Ground Fault Circuit Interrupter
  • Smart E-Meter
  • Home automation and security system: fire alarm, smoke detector
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 205 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 15000 A
Rated voltage (DC) 170 V
Rated voltage (AC) 130 V
Energy absorption 200 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C