V20X140E | Littelfuse
Varistor, radial, VV 220 V, 15000 A, 180 V (DC), 140 V (AC), 220 J, V20X140E
Order No.: 74P7066
EAN: 4099891839314
MPN:
V20X140E
Series: Xtreme
V20X140E Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
3000 pcs.
Varistor, V20X140E, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 220 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 15000 A
Rated voltage (DC) 180 V
Rated voltage (AC) 140 V
Energy absorption 220 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C