V14P50AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 82 V, 4500 A, 65 V (DC), 50 V (AC), 15 J, V14P50AUTO
Order No.: 74P6539
EAN: 4099891834043
MPN:
V14P50AUTO
Series: AUMOV
V14P50AUTO Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
1800 pcs.
Varistor, V14P50AUTO, Littelfuse
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
  • High resistance to thermal cycles
Design radial
Varistor Voltage Type 82 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 4500 A
Rated voltage (DC) 65 V
Rated voltage (AC) 50 V
Energy absorption 15 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C