V14P300AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 470 V, 6500 A, 385 V (DC), 300 V (AC), 140 J, V14P300AUTO
Order No.: 74P6527
EAN: 4099891833923
MPN:
V14P300AUTO
Series: AUMOV
V14P300AUTO Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
1500 pcs.
Varistor, V14P300AUTO, Littelfuse
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
  • High resistance to thermal cycles
Design radial
Varistor Voltage Type 470 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 6500 A
Rated voltage (DC) 385 V
Rated voltage (AC) 300 V
Energy absorption 140 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C