V14P130AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 205 V, 6500 A, 170 V (DC), 130 V (AC), 60 J, V14P130AUTO
Order No.: 74P6505
EAN: 4099891833701
MPN:
V14P130AUTO
Series: AUMOV
V14P130AUTO Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1800 pcs.
Varistor, V14P130AUTO, Littelfuse
Features
  • Reduced footprint and volume required for voltage surge protection
  • Lead-free, halogen-free, and RoHS compliant
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
  • High resistance to thermal cycles
Applications
  • Body electronics systems
  • Powertrain systems
  • Infotainment system
  • Automotive control module protection
  • Motor or inductive load transient suppression
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 205 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 6500 A
Rated voltage (DC) 170 V
Rated voltage (AC) 130 V
Energy absorption 60 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C