V14P230AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 360 V, 6500 A, 300 V (DC), 230 V (AC), 105 J, V14P230AUTO
Order No.: 74P6518
EAN: 4099891833831
MPN:
V14P230AUTO
Series: AUMOV
V14P230AUTO Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
1800 pcs.
Varistor, V14P230AUTO, Littelfuse
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
  • High resistance to thermal cycles
Design radial
Varistor Voltage Type 360 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 6500 A
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 230 V
Energy absorption 105 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C