VHBCC-391J-02 | Fastron
Choke, axial, 390 µH, 590 mA, VHBCC-391J-02
Order No.: 87D2283
MPN:
VHBCC-391J-02
Series: VHBCC
VHBCC-391J-02 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-391J-02, Fastron
Leaded Inductor (Fixed Choke Coils)
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 390 µH
DC current 590 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 1.6 Ω
Saturation current 675 mA
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 25
Design axial
Length 16 mm