VHBCC-100J-02 | Fastron
Choke, axial, 10 µH, 2900 mA, VHBCC-100J-02
Order No.: 87D2379
MPN:
VHBCC-100J-02
Series: VHBCC
VHBCC-100J-02 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-100J-02, Fastron
Leaded Inductor (Fixed Choke Coils)
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 10 µH
DC current 2900 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 0.09 Ω
Saturation current 4600 mA
Measuring frequency 2520 kHz
Quality Q Q 55
Design axial
Length 16 mm