V10H140AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 220 V, 3500 A, 180 V (DC), 140 V (AC), 45 J, V10H140AUTO
Order No.: 74P6087
EAN: 4099891829520
MPN:
V10H140AUTO
Series: AUMOV
V10H140AUTO Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 22 Weeks
Subject to prior sale
3600 pcs.
Varistor, V10H140AUTO, Littelfuse
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
Design radial
Varistor Voltage Type 220 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 3500 A
Rated voltage (DC) 180 V
Rated voltage (AC) 140 V
Energy absorption 45 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C