V10H510AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 820 V, 3500 A, 670 V (DC), 510 V (AC), 98 J, V10H510AUTO
Order No.: 74P6121
EAN: 4099891829865
MPN:
V10H510AUTO
Series: AUMOV
V10H510AUTO Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 22 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
3600 pcs.
Varistor, V10H510AUTO, Littelfuse
Features
  • Reduced footprint and volume required for voltage surge protection
  • Lead-free, halogen-free, and RoHS compliant
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
Applications
  • Body electronics systems
  • Powertrain systems
  • Infotainment system
  • Automotive control module protection
  • Motor or inductive load transient suppression
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 820 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 3500 A
Rated voltage (DC) 670 V
Rated voltage (AC) 510 V
Energy absorption 98 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C