V10H420AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 680 V, 3500 A, 560 V (DC), 420 V (AC), 90 J, V10H420AUTO
Order No.: 74P6113
EAN: 4099891829780
MPN:
V10H420AUTO
Series: AUMOV
V10H420AUTO Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 22 Weeks
Subject to prior sale
3600 pcs.
Varistor, V10H420AUTO, Littelfuse
  • Meets the stringent quality standards of AEC-Q200
Design radial
Varistor Voltage Type 680 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 3500 A
Rated voltage (DC) 560 V
Rated voltage (AC) 420 V
Energy absorption 90 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C