1590WBSFBK | Hammond
Aluminum die cast enclosure, (L x W x H) 112 x 60 x 42 mm, black (RAL 9005), IP65, 1590WBSFBK
Order No.: 61H2721
EAN: 4099889533996
MPN:
1590WBSFBK
Series: 1590W FB
1590WBSFBK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Die Cast Enclosure, 1590WBSFBK, Hammond
Features
  • Rugged, diecast aluminum alloy (tough - yet easy to machine), electronic instrument enclosure.
  • Unpainted version is vibra finished for a smooth surface with no sharp edges.
Technical specifications
Filter Property Value
Material aluminum
Length 112 mm
Width 60 mm
Height 42 mm