07P-182J-51 | Fastron
Suppressor choke, radial, 1.8 mH, 120 mA, 07P-182J-51
Order No.: 74D3810
EAN: 4099889010954
MPN:
07P-182J-51
Series: 07P
07P-182J-51 Fastron Fixed Inductors Image 1
07P-182J-51 Fastron Fixed Inductors Image 2
07P-182J-51 Fastron Fixed Inductors Image 3
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07P-182J-51, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1.8 mH
DC current 120 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 7.5 Ω
Quality Q Q 100
Design radial
Length 12.5 mm