07P-272J-51 | Fastron
Suppressor choke, radial, 2.7 mH, 100 mA, 07P-272J-51
Order No.: 74D3814
EAN: 4099889010978
MPN:
07P-272J-51
Series: 07P
07P-272J-51 Fastron Fixed Inductors Image 1
07P-272J-51 Fastron Fixed Inductors Image 2
07P-272J-51 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Subject to prior sale
700 pcs.
Suppressor inductor, 07P-272J-51, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 2.7 mH
DC current 100 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 9.8 Ω
Saturation current 100 mA
Measuring frequency 1.2 MHz
Quality Q Q 100
Design radial
Length 12.5 mm