07P-102J-51 | Fastron
Suppressor choke, radial, 1 mH, 150 mA, 07P-102J-51
Order No.: 74D3804
EAN: 4099889010923
MPN:
07P-102J-51
Series: 07P
07P-102J-51 Fastron Fixed Inductors Image 1
07P-102J-51 Fastron Fixed Inductors Image 2
07P-102J-51 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 600 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07P-102J-51, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1 mH
DC current 150 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 5.4 Ω
Saturation current 150 mA
Measuring frequency 1.8 MHz
Quality Q Q 100
Design radial
Length 12.5 mm