07HVP-271K-51 | Fastron
Choke, radial, 270 µH, 0.68 A, 07HVP-271K-51
Order No.: 87D0507
MPN:
07HVP-271K-51
Series: 07HVP
07HVP-271K-51 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HVP-271K-51, Fastron
Plugable Inductor for high voltages up to 400V DC.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 270 µH
DC current 0.68 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.7 Ω
Saturation current 1 A
Design radial
Height 10 mm