07HVP-560K-51 | Fastron
Choke, radial, 56 µH, 1.93 A, 07HVP-560K-51
Order No.: 87D0505
MPN:
07HVP-560K-51
Series: 07HVP
07HVP-560K-51 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HVP-560K-51, Fastron
Plugable Inductor for high voltages up to 400V DC.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 56 µH
DC current 1.93 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.13 Ω
Saturation current 1.97 A
Design radial
Height 10 mm