07HVP-122K-51 | Fastron
Suppressor choke, radial, 1.2 mH, 340 mA, 07HVP-122K-51
Order No.: 74D3748
EAN: 4099889010671
MPN:
07HVP-122K-51
Series: 07HVP
07HVP-122K-51 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HVP-122K-51 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HVP-122K-51 Fastron Fixed Inductors Image 3
Subject to prior sale
Pluggable inductors, type Fastron 07HVP.
Radial connections, AEC-Q200 tested
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1.2 mH
DC current 340 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 2.98 Ω
Saturation current 550 mA
Measuring frequency 1.26 MHz
Design radial
Length 10 mm