07HVP-102K-51 | Fastron
Choke, radial, 1000 µH, 0.44 A, 07HVP-102K-51
Order No.: 87D0511
MPN:
07HVP-102K-51
Series: 07HVP
07HVP-102K-51 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HVP-102K-51, Fastron
Plugable Inductor for high voltages up to 400V DC.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 1000 µH
DC current 0.44 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 2.57 Ω
Saturation current 0.5 A
Design radial
Height 10 mm