07HCP-7R5M-50 | Fastron
Choke, radial, 7.5 µH, 3 A, 07HCP-7R5M-50
Order No.: 87D0541
MPN:
07HCP-7R5M-50
Series: 07HCP
07HCP-7R5M-50 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HCP-7R5M-50, Fastron
Pluggable Inductor with cap
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 7.5 µH
DC current 3 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.03 Ω
Saturation current 5 A
Design radial
Height 10 mm