07HCP-102K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 1 mH, 300 mA, 07HCP-102K-50
Order No.: 74D3732
EAN: 4099889010619
MPN:
07HCP-102K-50
Series: 07HCP
07HCP-102K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-102K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-102K-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 200 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-102K-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1 mH
DC current 300 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.84 Ω
Saturation current 500 mA
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm