07HCP-471K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 470 µH, 430 mA, 07HCP-471K-50
Order No.: 74D3728
EAN: 4099889010596
MPN:
07HCP-471K-50
Series: 07HCP
07HCP-471K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
07HCP-471K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
07HCP-471K-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 101 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 07HCP-471K-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 470 µH
DC current 430 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 890 mΩ
Saturation current 800 mA
Measuring frequency 1 kHz
Design radial
Length 10 mm